HOME | SYSTEM | ZALETY | OFERTA | KONTAKT | GALERIA
 

Zdrowo - pozytywny wpływ roślin na nasze codzienne życie umyka zwykle uwadze, jak wszystko, co zastajemy przychodząc na świat i co traktujemy, jako jeden ze składników i oczywistą konsekwencję odwiecznej "służby" natury potrzebom człowieka. Dopiero, gdy zechcemy zatrzymać się nad fenomenem rozmaitych ekosystemów, ich złożoną strukturą i niezliczonymi funkcjami, możemy przekonać się o walorach otaczającej nas roślinności.

Odnawialne i stale aktywne źródło tlenu, niezastąpiony pochłaniacz dwutlenku węgla, uniwersalny filtr i neutralizator toksycznych substancji zawartych w wyziewach przemysłowych i aglomeracyjnych, farbach, lakierach, środkach czystości, zasobnik i emiter lecznich olejków eterycznych stosowanych w ziołolecznictwie i aromaterapii - to tylko niektóre ważne określenia charakteryzujące roślinę w jej licznych funkcjach.

Jeśli dodać do tego niezwykle korzystny wpływ żywej zieleni na psychofizyczną kondycję człowieka, objawiający się poprzez np. łagodzenie gwałtownych emocji, działanie odprężające i relaksacyjne, zwiększenie wydajności pracy, wspomaganie regeneracji sił - otrzymamy w rezultacie odpowiedź na pytanie, bez czego człowiek nie jest w stanie się obejść. Wniosek narzuca się sam - rośliny wokół nas są nam niezbędne.

Zarówno w parku, na działce, w ogrodzie, ale także w pomieszczeniach zamkniętych - przy znanej wszystkim w naszej strefie klimatycznej proporcji przebywania na świeżym powietrzu do dni spędzanych pod dachem miejsca pracy czy zamieszkania - rośliny powinny stale nam towarzyszyć.

Dzięki nowoczesnej, ale sprawdzonej na świecie technice bezglebowej uprawy roślin ozdobnych, wszystkie walory roślin zielonych możemy utrzymać w warunkach pomieszczenia zamkniętego - mieszkania, biura, urzędu, sklepu. Co przy tym istotne, uprawa bezglebowa pozwala wyeliminować czynniki chorobotwórcze tkwiące w glebie i systemie korzeniowym roślin uprawianych tradycyjnie, oraz niweluje zagrożenie alergenami, często występującymi przy uprawie ziemnej.

Zastosowany jako substytut gleby neutralny i trwały granulat ceramiczny, utrzymując świetnie wilgoć, zapewnia jednocześnie dostęp tlenu do korzeni rośliny i eliminuje wszelkie niedostatki tradycyjnego podłoża, jako doskonałego środowiska do rozwoju chorób i szkodników glebowych. Porowaty granulat nie kruszy się, nie podlega erozji, nie wchodzi w reakcje z wodą, stanowi bardzo higieniczne podłoże stabilizujące roślinę i poprawiające - dzięki swym właściwościom przewodzenia wody - stopień nawilżenia powietrza. Wypalona glinka o czerwono-beżowej, matowej barwie, znakomicie komponuje się z zielenią rośliny, oraz pasuje do wszystkich typów i kolorów osłonek donicowych, co znacznie podnosi estetyczny wymiar prowadzenia rośliny w tym uniwersalnym i akceptowanym przez wszystkie rośliny podłożu.

Każda istota żywa, nie wyłączając roślin, nie może obejść się bez wody. W hydroponice rolę wody podkreśla pierwszy człon określenia tego typu uprawy, stając się kluczem do zrozumienia na czym ona polega. Roślinie wystarczy bowiem zapewnić wodę, składniki odżywcze, przepuszczalne podłoże i odpowiednią ilość światła. W tradycyjnej uprawie woda często zalewa korzenie, odcina dostęp tlenu i wstrzymuje niestety prawidłowy wzrost rośliny, a nawet przyczynia się do jej obumarcia.

W hydroponice dzięki luźnemu, porowatemu i łatwo przepuszczalnemu granulatowi niebezpieczeństwo przedawkowania wody zostało wyeliminowane, zaś ryzyko przesuszenia rośliny nie występuje dzięki zastosowaniu praktycznych i wiarygodnych wskaźników poziomu wody w doniczce. Wystarczy więc uzupełnić stan wody do poziomu określonego na wskaźniku jako optymalny i kwestia zapewnienia roślinie właściwego nawodnienia zostaje doskonale i na dłuższy czas (do 14 dni, w zależności od stopnia nasłonecznienia stanowiska rośliny i jej zapotrzebowania na wodę) rozwiązana.

Jeszcze większą przewagę nad uprawą tradycyjną, uprawa hydroponiczna przynosi w zakresie sposobu dostarczania roślinie składników odżywczych. Do prawidłowego wzrostu każda roślina potrzebuje bowiem soli mineralnych - oczywiście w odpowiednim stężeniu. Dla potrzeb uprawy hydroponicznej opracowano bardzo skuteczny sposób nawożenia oparty o wieloskładnikową pożywkę stosowaną bądź w postaci granulatu bądź płynu. Oba te rodzaje nawozu okazują się bardzo praktyczne w użyciu, bowiem ich jednorazowe zastosowanie dostarcza roślinie właściwie dozowanego pożywienia na okres od 3 do 4 m-cy. Tak wygodny sposób prowadzenia roślin w uprawie hydroponicznej zapewnia miłośnikowi zieleni komfortowy spokój, jeśli idzie o zapewnienie roślinie optymalnych warunków wzrostu. Wystarczy raz na 10-14 dni skontrolować poziom wody w oparciu o odczyt wskaźnika, i średnio co trzy miesiące dostarczyć do donicy właściwą dawkę pożywki, aby móc cieszyć się doskonałą kondycją ulubionych roślin.

Kolejną zaletą uprawy hydroponicznej przemawiającą za jej stosowaniem w warunkach domowych (biurowych) jest to, że oferowane na rynku w ogromnej palecie asortymentowej osłony doniczkowe świetnie wkomponują się do każdego wnętrza, podnosząc jego walory estetyczne i co najważniejsze - odpada konieczność stosowania podstawek pod donice. Wszelkie zmiany wystroju wnętrza wymagające przesadzania roślin, tudzież wymiana starych donic, to przy uprawie hydroponicznej żaden wysiłek czy problem. Wystarczy usunąć wypełniający donicę granulat, wyjąć wkład produkcyjny z umieszczoną w nim rośliną i ulokować w innej - zgodnej z upodobaniami, modniejszej, bardziej dopasowanej kolorystycznie osłonce. Żadnego kontaktu z ziemią, żadnego naruszania systemu korzeniowego - wszystko szybko, sprawnie, higienicznie i bezpiecznie dla rośliny.

Również komponowanie zestawu kilku roślin w większych osłonkach donicowych, to sama przyjemność twórczego łączenia różnych gatunków, kształtów i kolorów, bez niepotrzebnego kontaktu z ziemią, bez ryzyka przeniesienia chorób czy szkodników glebowych. Takie większe kompozycje, mimo sporego rozmiaru osłonki i znacznego ciężaru nie stanowią przeszkody przy sprzątaniu, czy przemeblowaniu, bowiem najczęściej lokowane są na osłonkach wyposażonych w kółka, stąd ich przesuwanie nie wymaga wysiłku, a może stać się przyczynkiem do częstszego eksperymentowania wystrojem wnętrz.

W uprawie hydroponicznej dobrze czują się niemal wszystkie rodzaje roślin. Zarówno małe, jak i duże okazy, także te bardzo egzotyczne.

Zachęcamy więc do wypróbowania tej nowoczesnej i ogólnodostępnej, a przy tym przyjaznej również dla amatorów-hobbystów metody prowadzenia roślin w domu czy miejscu pracy.

Gdy zobaczymy, jak niewiele rośliny potrzebują, by oczarować nas swym kwitnącym pięknem, wtedy z pewnością docenimy ich bezinteresowną szczodrość.


 
Copyright® 2005 HydroPro - Studio Hydroponiki
aktualizacja 27.12.2006
 

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/local/apache/www/htdocs/hydropro.fr.pl/index.php:414) in /usr/local/apache/www/htdocs/hydropro.fr.pl/index.php on line 401
Etomite »

« Etomite Parse Error »

Etomite encountered the following error while attempting to parse the requested resource:
« PHP Parse Error »
 
PHP error debug
  Error: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/local/apache/www/htdocs/hydropro.fr.pl/index.php:414) 
  Error type/ Nr.: Warning - 2 
  File: /usr/local/apache/www/htdocs/hydropro.fr.pl/index.php 
  Line: 401 
  Line 401 source: header($header);  
 
Parser timing
  MySQL: 0.2474 s s(5 Requests)
  PHP: 0.1528 s s 
  Total: 0.4002 s s 

Content managed by the Etomite Content Management System.